През миналия век соята и рапицата бяха двете култури, които са въведени в САЩ. Днес тя е номер едно култура за износ от САЩ за други страни и е втора по успешни продажби. В близкото минало соята беше похвалена като суперхрана в борбата срещу болести от рака до високия холестерол. Въпреки това се появиха нови доказателства за отрицателно въздействие на консумацията на соя върху здравето и околната среда. Прочетете, за да откриете измамите и опасностите от консумацията на соя.
Опасностите за здравето от соята:
Уврежда имунната система. Тя съдържа ендокринни разрушаващи химикали, наречени фитоестрогени – генистеин и даидзеин. Те оказват влияние върху репродуктивните органи, както и на имунната система. В едно проучване е открито, че мишки, третирани с генистеин (соев изофлавон) са имали по-малко интерферон (IFN) -гама в културални супернатанти в сравнение с мишки, третирани с масло. Интерферон-гама е цитокин, който е от решаващо значение за вродена и адаптивен имунитет срещу вирусни и бактериални инфекции и туморни контрол. Понижените нива на тази молекула намаляват имунитета и намалява туморния контрол.
Увреждане на възпроизводителната способност. Соевите изофлавони, както изтъкнахме са структурно подобни на ендогенни естрогени и показват двете естрогенни и слаби анти-естрогенни дейност. Увреждане на възпроизводителната функция и нарушения на репродуктивните органи могат да бъдат в резултат на посочените дейности. При женски плъхове изложени на високи дози от изофлавони, плодовитостта им намалява и това също довело до увеличаване на теглото на матката и височината на епитела, което може да допринесе за кисти на яйчниците. Изследвания, извършени с мъжки плъхове не са имали намерени ефекти върху половата зрялост, отделянето на препуциума, плодородието, брой на сперматозоидите или нивата на тестостерон.
Нарушения на щитовидната жлеза. Храните съдържащи соя и техните изофлавони могат да повлияят неблагоприятно върху функцията на щитовидната жлеза. В едно проучване се е разследвало дали бебетата развиващи автоимунни заболявания на хранени със соя кърмачки е имало причина храната на майките им с тяхното заболяване на щитовидната жлеза „Не е имало разлика в честотата и продължителността на кърменето в началото на живота сред три групи деца. Въпреки това, честотата на хранене с соеви млека в началото на живота е значително по-висока при деца с автоимунно заболяване на щитовидната жлеза – имало е разпространение 31% в сравнение с техните братя с разпространение на заболяването – 12% и здрави деца – с разпространение 13%. Това предполага, че храненето на кърмачета със соеви храни е свързано с автоимунно заболяване на щитовидната жлеза в ранните години.
Увреждане на мозъка. В едно голямо проучване включващо 3 734 възрастни японци и американски, тези, които консумират най-често соя по време на тяхната средната възраст се е установило, че имат 2.4 пъти по-висок риск от развитие на болестта на Алцхаймер през по-късните години на живота си. Тези мъже консумират тофу най-малко два пъти седмично и са имали повече когнитивно увреждане, отколкото тези, които никога не са яли или само спорадично консумират тофу.
Други проблеми със соята е, че повечето храни с нея са свързани с ГМО соя и химикалите ползвани пори отглеждането й с генетични аномалии, естрогени и други. Всичко това се установява при изследвания и не всички аномалии се проявяват в кратко време след консумацията на соя.
Соевите продукти, които са добри за вас.
Изберете ферментирали соеви продукти, като например:
1. Tempeh – ферментирала соя торта, която е твърда и има вкусен, гъби-като вкус
2. Miso – ферментирала соя паста, че е доста солено и често се използва в мисо супа
3 Natto – лепкави ферментирали соеви зърна, със силен, евтин вкус
4. Соев сос – ферментирали соеви зърна, сол и ензими
Свързани статии:
Проф. Стефка Петрова: При риск за рак на простатата да не се прекалява с млякото
Слаба имунна система, депресия, умора… набавяте ли си достатъчно Омега-3?
Автор: lechitel.net
Коментари