Един от най-основните за здравето витамини е В12, макар че като че ли остава някак встрани от вниманието на повечето хора. Той е водоразтворим и може да бъде набавен чрез различни източници пише в. 24 часа.
Витамин В12 е един от осемте витамина от групата В. Той подпомага функцията на мозъка и нервната система и е необходим е за производството на кръвни клетки и ДНК. Изключително важен е за костите, обмяната на желязото, за подобряване на настроението и храносмилането.
Нарича се още кобаламин и е най-комплексният витамин в човешкото тяло. Доставят го много храни, сред които най-богати са рибните продукти - особено мидите, и говеждият черен дроб. Само една порция от всяка от тези храни снабдява организма с доста повече витамин В12 от нужната дневна доза. За възрастни се препоръчват между 2 и 4 микрограма на ден, а за деца - до 3 микрограма. За бременните и кърмещите жени дозите са по-високи и трябва да се съгласуват с лекар.
Други източници на важния елемент са говеждото и агнешкото месо, млечните продукти, яйцата. Дефицитът на витамин В12 най-често се дължи на дългосрочна вегетарианска диета, тъй като естествените източници са храни от животински произход. Привържениците на строгите диети за отслабване също рискуват дефицит на В12. Друга причина може да е гастрит - особено често заболяване при съвременния човек, болестта на Крон. След 50-те организмът започва да произвежда по-малко от киселината, нужна за усвояването на В12.
Недостигът на витамин В12 може да се изяви чрез депресия, затруднена концентрация, дезориентация, умора, но те са белег и на други състояния. Дефицитът се установява с кръвен тест, който се прави на гладно. При стойности под 200 пикограма на милилитър кръв е налице недостиг на витамин В12.
Още статии:
Лападът – природният лечител на анемия, псориазис и диабет
10 растения и билки, с които да излекуваме белите си дробове
3 нови открития за здравето, които наистина ще ви учудят
Коментари