Зехтинът, който се получава чрез пресоване на плодовете на маслиновото дърво, се счита за едно от най-полезните масла в света. Според Хипократ, той може да лекува голям брой сериозни заболявания, включително и психични заболявания. Древните гърци и римляни щедро са изливали зехтин върху храната си, ценейки го заради неговия приятен вкус и лечебни качества.
Дори и в съвременния западен свят, където мазнините са били демонизирани в продължение на десетилетия, повечето експерти признават, че маслиновото масло – особено студено пресован зехтин – е добър за вас. Нека разберем защо.
Зехтинът е богат на олеинова киселина
Зехтинът се състои от около 73 процента мононенаситени мазнини, които включват големи количества от олеинова киселина, мастна киселина с безброй доказани ползи. Например, преглед, публикуван в списание Nutricion Hospitalaria отбелязва, че олеиновата киселина притежава противовъзпалителни свойства, което предполага, че може да помогне за лечение на възпалителни заболявания като ревматоиден артрит.
Освен това, олеиновата киселина е доказана, че подобрява сърдечно-съдовата система. Едно изследване, публикувано в списание Free Radical Biology & Medicine, например, установява, че диета, богата на олеинова киселина може да защити „добрия“ HDL холестерол от окислително увреждане, като по този начин ни пази от сърдечни заболявания. Друго проучване, включено в Proceedings of the National Academy of Sciences, открило, че олеиновата киселина в зехтина е отговорна за добре познатата способност на маслото да намалява кръвното налягане.
Зехтинът съдържа фенолни съединения
Зехтинът е пълен с голям брой фенолни съединения, антиоксиданти, които му придават горчивия вкус. Според задълбочен преглед, публикуван в Nutrition Research Reviews през юни 2005 г., най-мощните от тези съединения, като хидрокситирозол и олеуропеин, могат да ни предпазят от сериозни заболявания като рак, атакуват разрушителни микроорганизми в тялото ни, и регулират имунната система. Освен това, едно проучване, публикувано в ACS Chemical Neuroscience през 2013 г. показва, че друго фенолно съединение в зехтина, наречена олеокантал, има невропротективни свойства и може да ни предпази от болестта на Алцхаймер, която е водеща причина за деменция. Тези резултати могат да обяснят защо средиземноморската диета, която използва зехтин свободно, се свързва с по-добра когнитивната функция и по-ниски проценти на когнитивен упадък.
Безопасно ли е да се готви със зехтин?
Много хора предполагат, че зехтинът не е безопасен за нагряване, тъй като мастните киселини могат да се окислят по време на готвене и стават канцерогенни. Истината обаче е, че само полиненаситените мазнини се повреждат при нагряване. Проучванията показват, че маслата, които са с високо съдържание на мононенаситени мазнини, като зехтина, са доста устойчиви на топлина. Ето защо, не чувствайте вина да готвите със студено пресован зехтин – той не е увредил най-здравословните хора в света!
Свързани статии:
Хляб натопен в зехтин, осигурява невероятни ползи за здравето
Тайните на зехтина и някои негови нетрадиционни приложения
Лечение с олио – възможно ли е?
Автор: biopogled.com
Коментари