Основните причини за лошия дъх в са определени бактерии, които се развиват в устата и по-точно на серните съединения, които се освобождават от тези бактерии. Прекомерното им размножаване може да се дължи на заболяване на венците, недобра устна хигиена, недостатъчна хидратация или ниско PH на слюнката. По-рядко причините са запек, диабет, проблеми с черния дроб и др.
Рекламираните по телевизията дъвки, ментови бонбони, пасти за зъби и води за уста твърдят, че се справят с лошия дъх, но в всъщност те само го прикриват за кратко. В допълнение в тях често се съдържат токсични съставки, които могат да предизвикат развитието на инфекции в тялото. Една от тях е етанолът, който е около 20% в повечето води за уста. Учените са установили, че алкохолът във водата за уста реагира химически и образува силно канцерогенен вторичен продукт, наречен ацетилдехид. В допълнение алкохолът може да увреди зъбния емайл, като по този начин създава предпоставки за появата на кариес. Дъвките без захар или ментовите бонбони също не са добро решение, тъй като са богати на изкуствени подсладители, ароматизатори и консерванти, които са невротоксични и канцерогенни.
Ако все пак искате да оправите дъха си бързо (да речем сте хапнали чесън преди важна среща) дъвченето на копър, мента или магданоз може да ви помогне, тъй като тези растения имат свойството да неутрализират силния аромат на лука и чесъна. Друг хитър трик за свеж дъх е да сдъвчете семена от кардамон или карамфил.
За да решите проблема с лошия дъх из основи на първо място трябва да сте сигурни, че организмът ви е добре хидратиран, за целта е необходимо да изпивате по 1,5 – 2 л. вода всеки ден. Можете в допълнение да си направите естествена вода за уста като накиснете подправката карамфил в дестилирана вода. Основният антиоксидант в карамфила, еугенолът, има изключителни антивъзпалителни свойства, което го прави идеална съставка на антибактериалната вода за уста. Алтернативни варианти са жабуркане с разтвор на сода (повече вижте тук), олио (за лечение с олио натиснете тук) или клеева тинктура.
Всекидневната гаргара с чай от ехинацея помага за лечение на инфекциите на венците, които причиняват лош дъх. Сложете две чаени лъжици корен от ехинацея в една чаена чаша вода. Изсипете в тенджера с капак и оставате да поври 10 минути на слаб огън. След като се охлади може да се ползва.
За добра устна хигиена също помага и хапването на ябълки – поне по една на ден, тъй като редовната им консумация намалява значително броя на „зловонните“ бактерии в устата.
Профилактичните прегледи при зъболекар разбира се са задължителни, а придържането към здравословна диета със сигурност ще помогне за още по-бързото справяне с досадния проблем „лош дъх“.
Коментари