В България са познати 3 вида черници – бяла, черна и тъмночервена. В последните години интересът към този плод се възвръща. Ето и как лесно да оберете плодовете – под дървото се поставя голяма кърпа, дървото се разклаща и узрелите черници падат, а незрелите остават по клоните.
Зрелите плодове могат да се консумират веднага или да се използват за направата на безалкохолни напитки, сладкиши, пайове или вино. Узрялата черница съдържа ресвератрол (естествен антиоксидант). Плодът и листата й се продават като хранителни добавки, съобщават от zdravnitza.com.
Плодовете на черницата наподобяват камъните в жлъчката – за което именно и помагат. Листата на черница се използват за чай, който лекува възпаление на пикочния мехур и пикочните пътища. Те съдържат гликоза, аспарагинова киселина, аденини, калциев карбонат, пептон. В плодовете й има пектин, пектоза и др. Отварата от кората и корените се препоръчва за регулиране на нередовна менструация. Черницата се прилага и за лечение на запек, лека форма на захарен диабет, бронхити.
Лечебни запарки от черница:
Две супени лъжици изсушени листа се запарват с 400 мл. вряща вода. Оставят се да киснат 30 мин. Запарката се прецежда и се пие по 1 кафена чашка преди ядене 3 пъти дневно.
Взема се 1 чаена лъжичка кора от корените на черницата и се запарва с 400 мл. вряща вода. Ври още 5 минути. Прецежда се и се пие по 1 кафена чашка преди ядене 3 пъти дневно.
Още:
Многобройните лечебни качества на кайсиите
Започнете деня със здраве – медена вода
Как да се пречистим от тежки метали с кориандър
Коментари