Имунната ни система върши забележителна работа, защитавайки ни от болестотворни микроорганизми. За съжаление, понякога е залята от твърде много стрес и твърде много микроби. Приемът на ключови допълващи хранителни вещества може да даде силно предимство за имунната система и ѝ позволява да отблъсква ефективно големи количества стрес и микробни остатъци.
За укрепване на имунната система, следвайте хранително-гъста диета с ниско съдържание на захар. Това включва много зеленчуци без скорбяла, билки, суперхрани и здравословни мазнини. Бульон от кости, лекарствени гъби и богати на сяра зеленчуци, като чесън и лук, предлагат мощна подкрепа.
Ето някои основни добавки за укрепване целостта на имунната система.
Омега-3 мастни киселини
Омега-3 мастните киселини не могат да бъдат синтезирани в нормалния човешки метаболизъм и следователно трябва да бъдат получени чрез диетата. Тези мазнини играят важна роля в клетъчната мембрана и рецепторите, които свързват хормони и невротрансмитери.
Допълването с дълговерижни EPA и DHA, видове омега-3, които намираме в морските храни, осигурява на организма невероятна неврологична и имунологична подкрепа. Тези мощни дълговерижни омега-3 полиненаситени мастни киселини балансират съотношението между омега 6: 3 и създават анти-възпалителна реакция в организма. Тази реакция помага за успокояване на имунната система и ѝ помага да работи в баланс, синхрон и прецизност, необходими за здравето в дългосрочен план.
Гама-линоленова киселина
Гама-линоленовата киселина (GLA) е важна омега-6 мастна киселина, която може да бъде намерена в масло от пореч, масло от вечерна иглика, масло от семена на касис и коноп. За разлика от другите омега-6 мастни киселини, GLA спомага за овладяване на възпалението в тялото, когато се включи в мембраните на имунните клетки.
GLA е с доказани ползи за възпалителни заболявания като екзема, акне, астма и ревматоиден артрит. Показано е също, че предотвратява образуването на атеросклероза и рак.
Бета-глюкан
Бета-глюканът е мощно имуностимулиращо съединение, открито в някои гъби, дрожди и други храни. Бета-глюканът е полизахарид, който се състои от множество захарни молекули, свързани заедно. Основната бета-глюкан молекула се нарича бета-1,3-D глюкан.
Полизахаридите са разнообразен клас макромолекули, които имат висок капацитет за извършване на биологична информация, поради тяхната голяма структурна вариабилност. Бета-глюканите са известни от учените като „модификатори на биологичния отговор“, които се свързват с повърхността на вродените имунни клетки, което позволява на клетките да имат по-добра координация при тяхната атака. Това намалява склонността към автоимунни реакции и хипер възпалителна дейност, когато тялото е под атака.
Пробиотици
Нашата чревна система и лигавици (синуси, дихателни пътища, полови органи, и т.н.) са облицовани с милиарди различни бактериални колонии (Ние сме жив бактериален хотел). Пробиотичните бактерии работят в симбиоза с нас (спомогат за насърчаване на живот), докато, патогенните бактерии създават токсични отпадъци и насърчават болести в телата ни.
Пробиотичните добавки са показани, че модулират имунната система и намаляват възпалението в цялото тяло. Допълването с пробиотици също така е доказано, че подобрява имунната сила и предотвратява обикновена простуда и грип, както и други бактериални и вирусни състояния.
Витамин D
Дефицитът на Витамин D е настояща епидемия в нашето общество днес, засягаща 90% от населението на света. Според експертът по витамин D Майкъл Холик, MD, PhD, „Ние смятаме, че дефицитът на витамин D е най-честото медицинско състояние в света.“ Ясно е, че повечето хора не получават достатъчно здравословно излагане на слънце.
Витамин D е показан, че потиска повечето елементи на адаптивната (възпалително-медиирана) имунна система, докато индуцира повечето елементи на вродената имунна система. Следователно, витамин D3 предотвратява и лекува ефективно автоимунни заболявания чрез потискане на адаптивен имунитет, докато повишава първата линия на защита срещу нахлуващи микроорганизми чрез укрепване на вродения имунитет.
Свързани статии:
Път на полезните бактерии! Как да си отглеждаме пробиотици в тялото?
Проф. Стефка Петрова: Ако глутенът навлезе рано в захранването, пази от автоимунни болести
Автор: biopogled.com
Коментари