Представяме ви изказване на д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването на форума за правата на пациентите, организиран от "Труд":
Информираното съгласие е един от добре уредените въпроси в нашето законодателство. Въпреки това обаче има непрекъснати проблеми, тъй като хората, които го прилагат, не се съобразяват с това как то е разписано в закона.
Модерното възприемане за лечение е, че то се основава на договор – пациентът се съгласява да бъде лекуван, а докторът да даде най-доброто от себе си. Ключовият аспект в този контракт е информираното съгласие. Пациентът обаче трябва да го подпише, но след като терапията му е обяснена на разбираем език.
В Закона за здравето ясно е изброено какво точно следва да съдържа информираното съгласие – диагнозата, целите на лечението, неговите алтернативи (с един или друг вид операция), какви са потенциалните рискове, страничните ефекти и болката.
У нас обаче в повечето случаи съдържанието на формуляра е едно и също – не може да се разбере дали на пациента му е ваден зъб, или му е опериран черният дроб. Наскоро видях документацията на българче, лекувано в Бирмингам за 3 месеца - информираното съгласие беше над 30 страници...
Малцина знаят, че липсата на информирано съгласие може да се третира като нанасяне на телесна вреда. Но ако ми разпорят корема на улицата или в операционната, разликата е, че в единия случай аз съм се съгласил. Условието обаче е да се спазят всички посочени в закона процедури.
Още:
6 промени на съзнанието, които всеки един човек изпитва в момента – да, това важи и за вас
Коментари