Лекарите постоянно ни напомнят, че ако се храним пълноценно, ще набавяме необходимите за организма ни витамини, минерали и микроелементи. В кои храни се съдържат полезните вещества съобщават специално за „Труд“ специалисти:
Хромът е важен за въглехидратната обмяна и по-специално за т.нар. глюкозна толерантност. Той сериозно може да намали нивото на общия холестерол, както и на триглицеридите, което знаят малцина. Този микроелемент се съдържа в свинското и пилешкото месо, в пълнозърнестия хляб и бирената мая. Трябва да се приема в достатъчни дози от диабетиците, при профилактика на атеросклерозата, както и от бременните, защото, получавайки го чрез плацентата, при детето се понижава вероятността от захарна болест в ранните му години.
Витамин А (нарича се и ретинол) подобрява структурата на костите, зъбите, косата, кожата, венците и няма жена, която да не е чувала за него. Влияе положително върху функцията на очите, бъбреците, дори на нервните клетки и особено на тези в гръбначния мозък. Полезен е за половата и имунната система, тъй като подпомага секретирането на половите хормони и защото е антиоксидант.
При недостиг на витамин А се наблюдава умора, появява се акне, алергии, кожата става груба и суха, стига се до чести инфекции, кокоша слепота, намалена острота на зрението. Можем да си набавим витамина от телешкия черен дроб, морковите, спанака, тиквата, пъпеша, млечните продукти, яйцата и рибата.
Витамин В1 (или тиаминът), който извлича енергията от храните и я предава на клетките, е важен за функцията на мозъка и периферните нерви, очите, сърцето, храносмилателната система, има и болкоуспокояващо действие. Съдържа се в слънчогледовото семе, пълнозърнестите изделия, лешниковите ядки, в боба, граха, жълтъка и рибата. Ако човек има недостиг на витамин В1, рискува да го застигнат проблеми с паметта и смущения в концентрацията, умора, безапетитие, ритъмни нарушения на сърцето, запек, проблеми със съня, депресии.
Витамин В2 (рибофлавин) отговаря за обмяната на въглехидратите, мазнините, белтъчините, поддържа клетъчната енергия, важен е за очите и зрението, косата, кожата, ноктите, за добрата кондиция и напълняването. Той може да бъде открит в черния дроб, кафявия ориз, ореховите ядки, яйцата, пъстървата, зеленчуците, фасула и млечните продукти.
Върху обмяната на веществата влияе и витамин В3 (ниацин), който също се съдържа в черния дроб, яйцата и зеленчуците, но и в сьомгата, смокините, сушените сливи и кайсии. Витамин В5(пантотеновата киселина) задоволява енергийните потребности на организма, предпазва от възпаления и повишава защитните сили на организма. Можем да си го набавим от пълнозърнестите продукти, ореховите ядки, слънчогледовото семе, пъстървата, раците и др.
Черният дроб и рибата са източник и на витамин В6 и В12. Първият укрепва имунната система, регулира мастната и въглехидратната обмяна, а вторият - помага за произвеждането на червени кръвни телца.
Свързани статии:
Защо витамините са важни за здравето и кой витамин в кои храни можем да намерим?
Внимание, бивши и настоящи пушачи: тези 6 храни може да изчистят никотина от телата ви
Витамин С – плодове и зеленчуци с най-високи концентрации (рецепта)
Петте храни, които ни подмладяват
Автор: trud.bg
Коментари