Блог

Атака на настинките

Атака на настинките

Не бързайте да давате самоволно антибиотици, ако децата ви имат дихателна инфекция. Това обясни д-р Ирен Цочева, началник "Направление за лечение на деца с остри респираторни инфекции" в столичната Александровска болница.

 

Първата вълна на острите дихателни инфекции по правило настъпва 7-10 дни след началото на учебната година. Тогава децата се затварят на едно място в училище или в детската градина. И често си стига до фарингит, ринофарингит, трахит, бронхит. 

 

Това обаче не е нещо необичайно. Малчуганите, особено тези между 2 и 4-годишна възраст, боледуват поне 1-2 пъти месечно от остри дихателни инфекции, обяснява д-р Цочева. А началото на есента е раят за тези заболявания. Сред хората са по-полулярни като настинка.

 

В над 95% от случаите дихателните инфекции са предизвикани от вируси. Точно заради това родителите трябва да подхождат критично към лечението на своя син или дъщеря. Защото в тези случаи заболяванията не се влияят от антибиотици. Даването на силното лекарство само ще влоши имунологичното равновесие и може да отключи страничен ефект - алергична или гастроентерологична реакция. Отделно, ако се стигне до усложнения, причинителят най-вероятно ще бъде резистентен на използваните антибиотици, обяснява д-р Цочева.

 

Важно е обаче децата да не се подлагат на пасивно тютюнопушене и да избягват газираните напитки, предупреждава лекарката. Давайте им храна, богата на витамини. Ако българчетата не приемат достатъчно плодове и зеленчуци, може да пият поливитаминозен препарат, който ще подобри общото им състояние.

 

Свързани статии:

Сбогом на простудната хрема - без лекарства!

Няколко елементарни правила за отлично здраве през есента

Време е за подсилване на имунната система

 

Автор: trud.bg

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Кестените – източник на здраве през зимата

Кестените – източник на здраве през зимата

Следваща статия
Природолечение с шийтаке

Природолечение с шийтаке

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар