Блог

Суроватка или казеин – вечната дилемата при протеините

Суроватка или казеин – вечната дилемата при протеините

Въпросът за суроватъчен протеин срещу казеинов протеин е версия на „пилето или яйцето е първо“ сред фитнес общността. Двата най-често използвани протеини имат много различни характеристики, след като те влязат в телата и все още няма изгледи да бъде изяснено дали единият работи по-добре от другия.

 

В рамките на фитнес и бодибилдинг братството ще намерите изобилие от хора, които се кълнат в едната или другата страна и смятат, че единият е много по-добър от другия, но изглежда, че това е въпрос на лични предпочитания, а не становище, коренящо се в научни данни. Дилемата произтича и от пазара на добавки, и желанието на производителите да прокарат даден продукт, който според тях превъзхожда алтернативите.

 

В следващите редове ще видим какво всеки един от тези протеини прави след като влезе в тялото и ще се опитаме да отговорим на това дали единият е по-ефективен от другия в задачата за възстановяване на мускулите. Но преди да започнем, нека да сме сигурни, че покриваме основите.

 

Хората използват протеинови добавки за стимулиране на процеса на възстановяване на мускулите, като част от техния тренировъчен режим. При обработката на протеини, телата ни създават аминокиселини, които от своя страна генерират нова мускулна тъкан. Протеиновите продукти обикновено се консумират веднага след тренировка, за да се ускори възстановяването на мускулите и да подпомогнат създаването на нова мускулна тъкан. И двете, суроватка и казеин, са добити от мляко и имат същата функция, но го правят по различни начини. Нека да видим как …

 

Суроватъчен протеин

 

Страничен продукт от процеса на правене на сирене. В най-концентрираната си форма – суроватъчен протеин изолат – съдържа около 90% протеин и малко или никаква лактоза или мазнини. Най-голямата характеристика на суроватъчен протеин е, че е „бърз“. С други думи, суроватъчният протеин се абсорбира много бързо и синтезира протеин в повишено ниво. Целият процес се извършва за около час.

 

От друга страна, той не прави нищо, за да забави разграждането на белтъците. Възстановяване на мускулите (и в последователност създаването на нова мускулната тъкан) се определя не от нивото на синтеза на протеини, а от съотношението между синтеза на протеин и разграждането на протеин. В идеалния случай, вие ще искате да увеличите синтеза на протеини и да намалите разграждането на белтъците. Суроватъчният протеин върши възхитителна работа за синтеза на протеини, но изостава в другия отдел.

 

Казеинов протеин

 

По-голямата част от протеина, открит в млякото (около 80%) е налице под формата на казеин. Основните му характеристики са богатството на аминокиселини, както и по-бавни темпове на усвояване. При поглъщане, казеинът образува бучки в стомаха и по този начин намалява скоростта на абсорбция на аминокиселините. С други думи, за разлика от суроватъчния протеин, който осигурява по-голям обем на протеин в кратък период от време, казеинът го прави с по-бавни темпове и в течение на продължителен период от време (обикновено 2-3 часа). Това също намалява разграждането на протеин, което означава, че съотношението на синтез – разграждане е почти същото като при суроватка. Казеинът съдържа високи количества лактоза, което го прави по-малко подходящ за тези, с непоносимостта към лактозата.

 

Извод

 

В крайна сметка, въпросът се свежда не до това „кой е по-добър“, а до това, което ще работи най-добре за вас. Всеки от тях разполага със собствен набор от предимства и недостатъци, както и пътя към оптимално хранене се крие в комбинацията от двете. Суроватъчният протеин е отличен за използване по време и след тренировка, докато казеинов протеин на прах е добър за дълги и устойчиви доставки на протеини и се препоръчва за вземане по време на хранене или преди лягане. Изводът е, че и двата са ефективни източници на аминокиселини и вашето решение дали да използвате суроватка или казеин трябва да бъде на база личните ви хранителни нужди.
 

 

Свързани статии:

5 добавки, които трябва да се вземат ежедневно

Как да си набавим „майката на всички антиоксиданти” за дълъг живот

6 храни за извайване на тялото и естествено изграждане на мускулите

Още 7 храни за извайване на тялото и естествено изграждане на мускулите (втора част)

 

 

Автор: biopogled.com

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Защо наричат макадамията царица на ядките?

Защо наричат макадамията царица на ядките?

Следваща статия
Започнете деня си с усмивка!

Започнете деня си с усмивка!

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар