Подправката кардамон е много известна с полезните си качества в далечния Изток. Нейният произход е от Индия, Малайзия, Суматра и Шри Ланка. Тя е внесена в Европа още преди повече от 2000 г. с керваните от източните страни в Древна Гърция, но става по-разпространена чак през 13-ти век. Хипократ е писал за нея в своите трудове. Кардамонът бил известен като афродизиак и с другите си полезни свойства. През Средновековието католическата църква го забранила, заради свойството му на афродизиак.
Растението кардамон е многогодишно достигащо височина от 1,80 до 3,60 метра. Семената му се намират в шушулки, които се изсушават, а те намират приложение в кулинарията. Цветът на семената варира от бели до зелено-кафеникави и черни, а те се използват смлени или цели. Зеленият кардамон е определен като най-качествен, а белият като най-естетичен. Белият кардамон се получава чрез избелване на черния.
Подправката кардамон съдържа желязо, цинк, калций, фосфор и магнезий, витамините В1, В2 и В3, белтъчините в него са 10 г на 100 г маса. В него се намира камфор, линалол, неролидол и борнилацитат.
Освен като афродизиак, той има антимикробни, противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Полезен е за стимулиране на кръвообръщението и при главоболие. Освежава също и дъхът на устата. Другите му полезни свойства са: успокоява болки и спазми, детоксикира, понижава кръвното, за предотвратяване на кръвни съсиреци, полезен е за храносмилането, за лечение на инфекции на пикочните пътища и в устната кухина, понижава киселинността, има и антибактериални и антивирусни свойства.
Той е много скъпа подправка, втора по висока цена след шафрана. Участва в състава на кърито със смлени семена. Подправката се използва в Индия за правене на чай, а сред бедуините и за кафе. Растението кардамон е древна подправка, известна на Изток от хиляди години.
Свързани статии:
Кардамон бори депресия, инфекции и рак
Щипка канела в кафето и къри в ястието охлаждат в жегите
Пет затоплящи подправки, които повишават телесната ни температура
Автор: lechitel.net
Коментари