Блог

Сините сливи – природният лек за запек, болно сърце и остеопороза

Сините сливи – природният лек за запек, болно сърце и остеопороза

В сините сливи има множество здравословни съставки, а на нашия пазар има близо 140 от най-ценните съществуващи сортове сини сливи. Синята слива съдържа изключително силни антиоксиданти. Екип от Texas A&M University System установи, че една слива съдържа антиоксиданти, колкото двайсетина боровинки. Антиоксидантите забавят или предотвратяват производството на свободни радикали, увреждащи клетките в организма.

 

Ученият Хосе Фаусто Риверо от Националния мексикански автономен университет стига до извода,че сините сливи се справят ефективно с кариеса и заболяванията на венците. Провеждайки експеримент, той изолирал химически компонент, придаващ на сините сливи такива забележителни и ефективни антибактериални свойства. Ученият твърди, че това вещество е убиец на бактериите, активиращи появата на зъбния камък.

 

Сините сливи предпазват от остеопороза и укрепват костите

 

Учени от университета във Флорида пък смятат, че сините сливи подпомагат костната система, честата им консумация, дори и във вид на сушени плодове, е сред най-добрите средства срещу остеопороза. Доказано е, че сините сливи ефективно помагат на костите на жени в менопуза.

 

Пресни, сушени, както и в компот, сините сливи имат разхлабващо действие. При лениви черва и запек са естествен лек. Могат да се дават на деца от всякаква възраст, но с мярка, защото не е изключено да причинят болки в стомаха и разстройство. Повишават апетита, спомагат за отделянето на стомашен сок, за образуването на кръвни телца, за изхвърлянето на излишната вода и соли. С две думи те са перфектното средство за пречистване и отслабване в едно. Сливите подпомагат нормализирането на обмяната на веществата в организма.

 

В 100 грама сини сливи има само 30 калории. Водата е 87 %, захар (9 %), пектинови вещества (0,8 %), белтъчини (0,8 %), влакнини (0,5 %). От органичните киселини преобладава ябълчената (1,3 %), витамини В1, В2, РР, С (10 мг %), провитамин А. От минералите най-добре са представени натрият, калият, магнезият, фосфорът и желязото (2,1 мг %).

 

Сушените сини сливи съхраняват полезните вещества, но имат по-висок процент захари (57,8 %) и по-висока енергийна стойност от пресните (264 кал.). Органичните киселини са 3,5 %, влакнините – 1,6 %. Натрият е 104 мг, калият – 864 мг, калцият – 80 мг, фосфорът – 83 мг, желязото – 15 мг на 100 гр.

 

Сините сливи помагат против анемия и авитаминози

 

Имате ли авитаминози или анемия, добавете синята слива в менюто си, доказано помага особено при желязодефицитна анемия. Сините сливи са незаменими при заболявания на жлъчката и стомашно-чревни болести.

 

Сините сливи се препоръчват и като пикочогонно, жлъчегонно, хипотензивно, антисклеротично, противодиабетично средство. С консумацията им се отървавате и от лошия холестерол в организма.

 

За черния дроб, бъбреците и сърцето компотът от сливи е чудесен помощник при дискомфорт. Сушените сливи са полезни при склероза. Само четвърт чаша сушени сини сливи е достатъчна, за да осигури приблизително 16.9% от необходимата дневна доза бета-каротин. Той е борецът срещу свободните радикали и е превантивно и профилактично средство срещу астма, ревматоиден артрит, атеросклероза, диабет, рак на дебелото черво,сърдечни заболявания.

 

Наличието на фибри в плодовете увеличава чувствителността към инсулин и по този начин играе полезна роля в лечението и профилактиката на диабет тип 2. Но ако вече имате диабет, подагра, ревматизъм, атеросклероза, сините сливи не се препоръчват.

 

Калият в сините сливи подобрява сърдечната дейност

 

Сините сливи са отлична храна при хипертония и при проблеми с бъбреците. Те съдържат кумарини – вещества, които имат способността да предпазват кръвоносните съдове от образуване на тромбове. Кумарините лекуват тромбози и действат съдоразширяващо. Намаляват кръвното налягане и укрепват кръвоносната система и черния дроб.

 

За добрия ефект върху сърдечната дейност спомагат и съдържащите се в сините сливи калиеви съединения, които имат диуретично действие.

 

Сушените сини сливи са изпитан лек срещу висока температура. А сред на певците и артистите, яденето им е от полза за гърлото. Смученето на сини сливи облекчава упорити кашлици, придружени с храчкоотделяне. Тонизират,подпомагат възстановяването на организма след физическа и психическа умора.

 

Малко известно е,че сушените сини сливи изцеряват мазолите. В прясно мляко се варят пловове без костилки. Топли се поставят върху мазола. След това той омеква и се изчиства лесно с пемза.

 

Свързани статии:

Как високото кръвно поврежда мозъка и паметта

Многобройните лечебни качества на кайсиите

Какви храни да изберем, за да имаме кожа като от сатен

 

Автор: agronovinite.com

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
www.wisegeek.com
Предишна статия
Смрадлика – при кои заболявания се използва билката?

Смрадлика – при кои заболявания се използва билката?

Следваща статия
Здравословна диета с таратор

Здравословна диета с таратор

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар