Има хора, които не могат да се хранят с лъжица, защото ставите им са изкривени. Други не са в състояние да завържат дори връзките на обувките си, защото гръбнакът им е скован, а някои жени никога вече няма да могат да носят висок ток.
Това са все последствия на ревматичните заболявания, сред които най-често срещан е артритът. Все още не е известна точната причина за развитието му, но се установява наследствена обремененост, тъй като са описани цели фамилии с артритно болни. "При друга голяма част от пациентите той започва след вирусна или бактериална инфекция. А нерядко ставни оплаквания настъпват след емоционален стрес", каза пред "Труд" д-р Родина Несторова, управител на столичния Ревматологичен център "Св. Ирина" и секретар на Българското медицинско дружество по остеопороза и остеоартроза.
Тя, колегите от цял свят и пациентите преди дни отбелязаха Световния ден на артрита. А за да насочат вниманието на столичани към него, в центъра на София и в един от моловете се появиха огромни изображения на връзки на обувки (виж снимките), на обувка с висок ток и на гигантска лъжица. Чрез тях Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит и Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България показват как елементарни дейности от всекидневието предизвикват нетърпима болка у хората с описаните заболявания.
Артритът може да е ревматоиден и най-често го издават болка, оток и скованост в малките стави на ръцете и стъпалата, на китките и глезените. "При псориатичния артрит симптомите са същите, но освен периферни стави, може да се засегне и гръбнакът. А при болестта на Бехтерев (също ревматично заболяване) основно се уврежда гръбнакът. "Общото е в болката, отока и сковаността на ставите, включително и тези на гръбнака", обобщи д-р Несторова.
Как се диагностицират болезнените заболявания знае всеки ревматолог. "Освен симптомите на пациента, важен е ставният статус, някои кръвни изследвания, сред които има и специфични за диагнозата, рентгеновата снимка на заболелите стави", изброи д-р Несторова. На всеки пациент със съмнение за артрит се извършва артросонография (т.е. ставна ехография), която доказва наличието на оток в ставата и/или околоставните тъкани. Образният метод е много подходящ за проследяването на развитието на артрита и каква впоследствие е ефективността на приложеното лечение. При съмнение за болестта на Бехтерев, особено за ранната диагностика, се извършва и ядрено-магнитен резонанс.
Лечението на ревматичните заболявания има за цел да ликвидира болката и да позволи нормално движение на пациентите. Изписват се медикаменти от групата на противовъзпалителните средства и от т.нар. болестопроменящи противоревматични препарати.
"През последните години навлезе биологичното лечение благодарение на което силно се забавя деструкцията на ставите, т.е. можем да контролираме артрита. С модерната терапия за първи път имаме възможност да гарантираме благоприятни резултати не само в близко, но и по-далечно време", каза още д-р Несторова. По този начин пациентът връща качеството си на живот като преди настъпването на заболяването и не стига до инвалидизация.
Често хората питат ревматолога какво сами могат да направят, за да намалят риска от артрита. "Ако знаехме точната причина за възникването му, може би щяхме да знаем и как да го предотвратим", отговори д-р Несторова. Въпреки това тя даде няколко съвета специално за читателите на "Труд":
- Забравете цигарите, те са доказан от медицината рисков фактор за артрита. Около 70% от пациентите с тази диагноза са пушачи (а някои статистики стигат и до 85 на сто).
- Лекувайте навреме възникналите в организма инфекции, включително и зъбните. Всяко огнище на възпаление (например в уши-нос-гърло, горни и долни дихателни пътища, гастро-интестинален тракт, зъби и т.н.) може да провокира артрит.
- Намалете стреса, защото той е в основата на всички заболявания.
- Спортувайте всеки ден или поне 2 пъти седмично. Ако активен човек стигне до артрит, болестта протича по-леко.
"Единственият артрит, който има доказана връзка с храненето, е този при хронична подагра. Тогава се забранява приемането на алкохол и карантия, ограничават се месото, яйцата, варивата. А трябва да се пият по 3 л вода дневно", каза още д-р Несторова. При останалите видове артрит няма директна връзка с определена храна, но голяма част от пациентите споделят, че болката, отокът и сковаността са по-слаби, ако не ядат големи количества месо. Чувстват се по-добре и ако хапват по-големи количества зеленчуци и особено плодове.
Свързани статии:
Солена вода за пиене лекува артрит, мигрена и диабет
Премахване на болките от шипове
Гравиола – най-силният антиканцероген
Автор: trud.bg
Коментари