Това, което човек яде може да окаже голямо влияние върху това как се чувства емоционално.
Диета, богата на пробиотици – които подпомагат растежа на „здравословни“ бактерии в червата – стимулира здравето на храносмилателната система и дори може да подобри имунната система на човека. Но сега все повече доказателства сочат, че чревните бактерии могат да окажат значително влияние върху функциите на мозъка и психичнотоздраве.
Пробиотиците са живи бактерии и дрожди, които могат да бъдат намерени в тялото на човека, както и в добавки и храни, получени чрез ферментация с живи активни култури като някои кисели млека, гъбата комбуча, киселото зеле, кимчи, и айрян. Тези „добри“ бактерии са известни с това, че насърчават здравето на храносмилателната и имунната система а изследователите също така са достигнали до извода, че те могат да са от полза и за психичното здраве но човека.
Преди разглеждана като незначителна идея, сега все по-голям брой учени се интересуват от пробиотици и пребиотици като потенциални лечения за тревожност, депресия и други психични проблеми. За това е интересно, че при ново проучване на Университета в Лайден, учените открили, допълнителна подкрепа на тази идея: те съобщават, че сред 40 здрави доброволци, тези, които са били подложени на третиране с пробиотик в продължение на четири седмици показват спад в негативните мисли и чувства.
За проучването, изследователите прилагат пробиотици, които съдържат различни видове бактерии – на 20 здрави участници всеки ден в продължение на четири седмици. Останалите 20 участника са получили плацебо. В началото на изследването и след това отново след месец участниците попълват въпросник , за да се разбере каква чувствителност имат към депресия.
Участниците, които пиели пробиотиците били значително по-малко подотливи на тъжни настроения. Подобряването на баланса на здравословни бактерии в червата, като че ли има защитен ефект срещу мислите, особено обсесивно негативното мислене, което често е знак за депресия.
Учените все още не знаят как пробиотици влияят и намаляват тъжното настроение, но е възможно да повишават нивата на триптофана, неврохимикал, който създава настроението, намиращ се в червата. „Безспорно, трябва да бъдат извършени допълнителни изследвания,“ казва водещият автор на изследването, д-р Лоренца Колцато от Лейдън Унивърсити пред The Huffington Post. „Но надеждата е, че пробиотичните добавки могат да работят като потенциална и ефективна превантивна стратегия срещу депресията.“
Увеличаване на здравословни бактерии в червата може да бъде ефективен начин за лечение на тревожност. В едно скорошно изследване, учените от университета в Кеймбридж са намерени кратък курс с пребиотици – несмилаеми хранителни фибри, които действат като храна за добрите бактерии – да имат анти-тревожен ефект, но и да намаляват емоционалните реакции на субектите към негативни стимули.
„Много е вероятно, тези съединения да ви помогнат да управлявате психично заболяване“, споделя водещият автор на изследването, невробиологът д-р Филип Бърнет. „Те могат също така да се използва, когато има метаболитни и / или хранителни усложнения при психични заболявания, които могат да бъдат причинени от продължителна употреба на сегашните лекарства.“
Свързани статии:
Път на полезните бактерии! Как да си отглеждаме пробиотици в тялото?
Маслините снабдяват червата ни с пробиотици
Автор: zdravedae.com
Коментари