Повечето източници днес дават предпочитание наябълковия оцет, а на винения се отделя малко внимание. Най-често и двата се използват в народната медицина на славянските народи като охлаждащо средство при висока температура.
Египтяни, асирийци, вавилонци, българи, евреи, гърци, римляни и германци го използвали за готвене на кисели манджи, за съхраняване на месо и зеленчуци, за разхладителни напитки.
И съвсем естествено намира място в лечителската практика. В обширен труд през 15-и в. Амасиаци подчертава, че най-добрият е виненият оцет: помага при всякакъв вид главоболие, зъбобол, екземи, лишеи и язви по краката, водянка. Полезен е и при язвички на ушите, изчиства главата от пърхот, стимулира храносмилането, укрепва стомаха, утолява жаждата, спира кръвотечения и намалява семеотделянето у мъжа, пише Кети Иванова, автор на книги за лечебните билки. Срещу неприятен дъх Авицена препоръчвал в 350 мл. оцет да се сложи 35 гр. сушен морски лук, да се остави да кисне на сянка 7 дни и след прецеждане да се пие по 6 мл. извлек всеки ден.
През 17-и в. граф Румфорд, който бил на служба в Баварския кралски двор се прославил с откритието си на евтина войнишка храна, използвана също и за изхранване на бедното население. Става дума да супа, приготвена с повечко вода и оцет, в който варели ечемичен булгур, грах и няколко картофа.
Любителите на киселичко, които имат стомашни заболявания, трябва да са предпазливи с използването на оцет в ястията. Това е препоръчително и за възрастните хора, както и за страдащите от ставни болки, при запек, простатит и полова слабост, както и след възстановяване от изтощителна болест.
Непрекъснатото използване на оцета като хранителна подправка може да предизвика нарушение на зрението и да доведе до пожълтяване на кожата.
Рецепта 1
Приготвя се разтвор- 2-3 части вода, 1 част винен оцет и се разбърква добре. В получената смес се топва парче памучен плат, леко се изстисква и се налага върху челото, гърдите или се увива около тялото и долните крайници. Отгоре се слага вълнена кърпа и престоява, докато опиращата върху тялото тъкан изсъхне. След това се намокря отново и така докато спадне температурата.
Рецепта 2
Смесват се винен оцет и смола от слива (от ствола или клоните на дървото), добавя се мъничко мед. Съотношението на съставките е такова, че при разбъркването да се образува смес с гъстотата на мехлем. Използва се при лишеи.
Рецепта 3
При грип се приготвя смес от винен оцет, зехтин и камфор. Топва се парче вълнен плат и се слага на гърдите за през нощта.
Рецепта 4
Смесват е по 100-125 мл. винен оцет и вода, добавя се 1-1.5 суп.л. наситнени листа от широколистен живовляк. Държи се на вряща водна баня 8-10 мин., кисне похлупено и увито в кърпа, докато изстине.Прецежда се. Капват се в ухото по 1-3 капки извлек дневно при язвички в ушите.
Рецепта 5
Сърбежите при псориазис и жълтеница се отстраняват временно с винен оцет и вода, смесени в съотношение 1:3.
Рецепта 6
При главоболие, възникнало следствие стоене на слънце, горещи асфалтови изпарения, сауна е достатъчно върху болезненото място на главата да се направи оцетен компрес или да се вдишват изпаренията на смес от вода и винен оцет. Парата е полезна също при шум в ушите и намален слух.
Рецепта 7
При гъбично заболяване по стъпалата засегнатите места се посипват първо със сода за пиене ( натриев хидрокарбонат), а след това се навлажняват с винен оцет. Лечебен ефект има също използването само на оцет.
Рецепта 8
Мазолите се премахват с помощта на люспи от кромид лук, киснали в оцет 14 дни. Налага се върху мазола като кожата около него се намазва предварително с вазелин, превързва се и така пренощува. Сутринта се сваля, краката се киснат в гореща вода, а мазолът се изтъргва. При незадоволителен резултат процедурата се повтаря.
Свързани статии:
9 невероятни приложения на ябълковия оцет, които просто трябва да знаете
Ябълковият оцет – чудесен еликсир за здравето
Ябълковият оцет е от полза за косата, кожата и зъбите
Автор: zdravnitza.com
Коментари