Блог

Внимание! Слънцезащитната козметика може да е опасна!

Внимание! Слънцезащитната козметика може да е опасна!

Известно е, че прекомерното излагане на слънце носи поражения, дори и човек в началото да не усеща нищо. Освен видимото състаряване на кожата, слънчевите лъчи са основна причина за появата на кожен рак. Карциномът на кожата е най-честият тумор в целия свят. Годишно в България се откриват около 5000 нови случая ( злокачественият меланом е около 10% от тях).

 

Стане ли време за плаж, плашещата статистика ни подтиква да се обръщаме към слънцезащитни кремове и лосиони, но се оказва, че те също крият потенциални опасности за здравето, включително може да съдържат канцерогенни вещества!

 

Първо трябва да знаете, че на пазара могат да се открият фотозащитни кремове със следните обозначения - AR, което означава, че е против зачервявания или AKN - за кожа с акне. Може да се срещне и крем с XP – за кожа с непоносимост към слънцето. Обърнете внимание, че кремовете за деца запушват кожата при възрастните, защото порите на големите хора са по-широки и това може да доведе до обриви.

 

Какво трябва да знаем за репелентите срещу насекоми

 

Но предпазени ли сме от рак, ако употребяваме козметика с UV филтър? Базирана във Вашингтон неправителствена организация, твърди, че почти половината от 500-те най-популярните слънцезащитни продукти могат в действителност да увеличи скоростта, с която злокачествените ракови клетки се развиват. Основната причина за това? Те съдържат витамин А и неговите производни, ретинол и ретинил палмитат. Въпреки, че са антиоксиданти, които предпазват кожата от преждевременно стареене, те също така са фототоксични и фото канцерогенни.

 

Друго потенциално опасно вещество в плажната козметика е оксибензон, което може да проникне в кръвния поток през кожата и да причини хормонални смущения. Добре е да прочетете етикета на слънцезащитния продукт, и да го избягвате, ако той съдържа: пара-аминобензоена киселина (РАВА), бензофенон-3, октил метоксицинамат (ОМК), хомосалат,4-метил-бензилиден камфор (4-MBC). (Научете за още опасни за здравето химически вещества в козметиката в текста Парфюмите – отрови в скъпи шишенца)

 

Също така има разлика в използвания филтър в плажната козметика– химичен или минерален. Препоръчително е да използвате продукти с титаниев диоксид и цинков оксид. Те са натурални минерали, които се получават от глинени и пясъчни утайки. Цинковият окисд се използва от повече от 75 години в козметичната промишленост като безопасно слънцезащитно средство. Тези два минерала осигуряват физическа защита от ултравиолетовите лъчи, като не дразнят химически кожата. Други полезни съставки, които може да съдържа вашата слънцезащитна козметика са: слънчогледово олио , лецитин, кокосово масло, глицерин, масло от ший и др. Открийте Удивителните здравословни качества на кокосовото масло

 

Трябва да знаете, че слънцезащитните лосиони блокират способността на организма да генерира витамин D чрез химически процес, подпомаган от слънцето. Доказано е, че витамин D намалява риска от развитие на редица ракови заболявания, поддържа сърдечно-съдовата система, подсилва имунитета и се грижи за здравината на костите. Светлата кожа се нуждае от 15-20 минути слънце за синтез на необходимото количество витамин D, докато по-тъмната кожа се нуждае от повече време. Постоянната употреба на слънцезащитна козметика може да блокира производството на полезния витамин с до 99 % и да доведе до дефицит. ( Знаете ли, Редица изследвания в Япония и САЩ напоследък сочат витамин D като основен фактор за грипна профилактика - В атака срещу грипа!)

 

Предупрежденията не отричат нуждата от предпазване от слънце! Важно е да четете етикета на козметиката, която ще използвате. Също така е добре да подготвите тялото за среща със слънчевите лъчи като приемате здравословна храна с високо съдържание на витамин B и други антиоксиданти. (Възстановете зрението, зъбите и венците си с една проста хранителна добавка – рибено масло) Носете памучни дрехи с дълги ръкави, използвайте надеждна шапка и избягвайте излагането на слънце в най-горещите часове межди 11 и 16 часа.

 

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
www.mamazoekt.nl
Предишна статия
Топ 9 съвета за по-добър живот - последният си е задължителен

Топ 9 съвета за по-добър живот - последният си е задължителен

Следваща статия
Удивителни факти за човешкото тяло, които ще ви изненадат

Удивителни факти за човешкото тяло, които ще ви изненадат

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар