Блог

Биполярно разстройство – нещо повече от лош ден и труден характер

Биполярно разстройство – нещо повече от лош ден и труден характер

Депресията  е толкова разпространена, че се счита за "обикновена настинка на психичното здраве". Модерната диагноза напоследък обаче е биполярно разстройство, вероятно защото тя често е свързана с креативност, ентусиазъм и харизма. Катрин Зита Джоунс, Бритни Спиърс, Шиниед О’Конор са малка част от звездите, които публично признаха своето заболяване, а научни изследвания включват към списъка и имена като Вирджиния Улф, Кърт Кобейн, Мерлин Монро и Ван Гог. Наричано понякога маниакална депресия, разстройството засяга около 2,5% от възрастното население и може да предизвиква екстремни промени в настроението - от манийни епизоди на много висока енергия до екстремни дъна на депресия. 

 

Биполярното разстройство е трудно да се диагностицира дори и за експертите – това е причината жълтите медии да го „разпознават” в хаотично поведение на някоя звезда или в злоупотребата с наркотични вещества. Страдащите от  биполярно депресивно състояние изглеждат точно като някой, който има редовна депресия - те имат същите проблеми с енергията, апетита, съня и фокусирането. За съжаление, типичните антидепресанти не помагат при биполярни пациенти, напротив – влошават състоянието.
 

Ето няколко признака, че промените в настроението се дължат на нещо повече от „труден характер” или „лош ден”.

 

Приповдигнато настроение. Биполярното разстройство се характеризира с епизоди на мания и депресия. По време на маниакалната фаза някои пациенти си взимат „почивка” от реалността. При хипомания, което също е симптом на заболяването, човек се чувства буйно и приповдигнато, но не е загубил своята „хватка” върху реалността.  Хората с хипомания усещат себе си като всемогъщи и чувстват, че могат да правят много неща наведнъж.

 

Неспособност за изпълнение на задачи. Полу-завършените проекти са отличителен белег на биполярно разстройство. Хората, които могат да впрегнат енергията си, когато са в хипоманиакална фаза, могат да бъдат наистина продуктивни.  Тези, които не могат, често планират грандиозни, нереалистични проекти, които започват и никога не завършват.

 

Раздразнителност. Някои хора с това заболяване страдат от "смесена мания" – появят се симптоми на мания и депресия в същото време. По време на това състояние, те често са изключително раздразнителни. Всеки има лоши дни, което е една от причините този вид биполярност да е много по-труден да се разпознае. Ключът за специалистите е липсата на причина: „Аз не знам защо съм толкова раздразнителен ... Аз не мога да го контролирам."

 

Бързо говорене. Някои хора са естествено приказливи, но прекомерното говорене е един от най-честите симптоми на биполярно разстройство. „Монолог” без изслушване на събеседника или скачане от тема в тема е червен флаг, особено ако състоянието не е типично за човека ( а само в маниен цикъл). Това говорене е свързано и с друг симптом – „полет на идеите”.

 

Проблеми по време на работа. Хората с това заболяване често имат трудности на работното място, защото редица от техните симптоми (умора, апатия, раздразнителност, липса на реална преценка) може пречат да си вършат работата и да си взаимодействат продуктивно с останалите колеги.

 

Злоупотреба с алкохол или наркотици. Около 50% от хората с биполярно разстройство също злоупотребяват с наркотични вещества, по-специално с алкохол. Много хора пият, за да забавят „темпото”, когато са в маниакална фаза, или да подобрят настроението си, когато са депресирани.

 

Освен неразумно поведение (включително сексуално), хората с това заболяване често имат проблеми със съня. По време на фазата на депресия, те могат да спят твърде много и да се чувстват уморени през цялото време. По време на маниакална фаза, те не могат да спят достатъчно, но никога не се чувстват уморени. 

 

Една от възможните причини за болестта е наследствеността. Тази болест може да бъде отключена също и от други системни заболявания на човешкия организъм, както и от травма на главата, от някои медикаменти, от стимуланти и алкохол. Възможно е също и някои екстремни житейски преживявания да я изявят или да попречат на пълното й излекуване. В повечето случаи началните прояви се регистрират още през юношеските години.

 

Някои хора не осъзнават, че са отключили депресия. Те знаят, че не са добре, че не функционират добре, но не знаят защо. Други хора си мислят, че имат някакво телесно заболяване, защото отслабват. Лечението се извършва от психиатър и е регламентирано от НЗОК.

 

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия

Как лесно да се предпазим от радиационно облъчване при изследвания

Следваща статия
Ще останем ли без лични лекари от лятото?

Ще останем ли без лични лекари от лятото?

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар