Броите ли по колко таблетки гълтате всеки ден в преследване на отлично здраве? Посягате към хранителни добавки, обезболяващи и всякакви медикаменти без рецепта, но едва ли сте се конуслтирали за възможните последици при неправилното им комбиниране! Тези продукти се считат за безопасни, когато се използват по предназначение, но е добре да знаем как взаимодействат един с друг. Далеч от амбицията за изчерпателност, избрахме списък с няколко потенциално опасни комбинации от лекарства без рецепта и хранителни добавки:
1. Заедно гинко билоба с аспирин може да повишат риска от кървене, особено при тези, които понастоящем приемат лекарства срещу съсирването на кръвта.
2. Ако приемате допълнително ниацин (един от витамините от В групата) заедно с понижаващи холестерола статини, може да се повиши риска за болки в мускулите и да си доведете увреждане на бъбреците.
3. И като говорим за В-групата - едновременният прием на витамин В12 с витамин С не е опасен, но е безполезен. Витамин С разрушава В12 в храносмилателния тракт и е препоръчително да бъдат „разделени” от поне 2 часа.
4. Консумацията на енергийни продукти, съдържащи стимуланти с високо „октаново число” (гуарана, кола, горчив портокал, и т.н.) , докато използвате деконгестанти срещу набъбване на носната лигавица при настинки и грип, може да увеличи сърдечната честота и кръвното налягане.
5. Сокът от грейпфрут може да засили действието на медикаменти като калциевите блокери и сънотворни (като триазолам), защото се потиска производството на ензимите, разграждащи тези медикаменти в организма.
6. Ако лекувате нерви с антидепресанти като Prozac (или други селективни инхибитори на обратния захват на серотонина) и допълнително се успокоявате с хранителни добавки с жълт кантарион, може да се повиши риска за рядко и потенциално опасно състояние, известно като серотонинов синдром. Това може да доведе до повишаване на кръвното налягане, гадене и повръщане.
7. Използване на нестероидни противовъзпалителни лекарства като ибупрофен, в комбинация с билкови добавки като гинко, жен-шен, джинджифил или карамфилово масло може да повиши риска от кървене.
Много вероятно е и вие да имате някое от хроничните заболявания на съвремието (диабет, сърдечни заболявания, високо кръвно налягане, бъбречни заболявания и други), които изискват лекарства с рецепта. Необходимо е да информирате вашия лекуващ лекар не само за предписаните ви медикаменти, но също и за хранителните добавки, които приемате, за да се преценят рисковете и възможността от странични ефекти. Например с повишен риск от силно кървене се свързват добавки с чесън, гинко, джинджифил и сао палмето (saw palmetto); с понижена кръвна захар - приемът на хром, канела, протеини от суроватка и др.; с хормонални нарушения - китайска ангелика (dong quai), черен кохош (black cohosh), кудзу (kudzu) и сао палмето (saw palmetto); с повишено кръвно налягане – добавки със сангвинария (bloodroot), зелен чай, глог и мате.
Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице или фармацефт за съвет!
Коментари