Блог

Здравословните ползи на хималайската сол

Здравословните ползи на хималайската сол

Хималайската сол се добива от планината Солната верига (Salt Range), която се намира в подножието на Хималайте на територията на Северен Пакистан. 
 

 

Според легендата солодобивът започва от 320 година пр. Хр., когато Александър Македонски разположил войската си край поречието на река Инд в подножието на планината и забелязъл, че конят му ближе скалите. 
 

 

Солната верига се разпростира на приблизително 300 км. дължина и около 20 км. ширина. Формирането й се изчислява между 250 и 500 милиона години. Счита се за един от най-големите и най-старите солни депозити в света. На територията на планината са разработени 4 солни мини, от които Кевра е втората по големина в света.
 

 

Какви са полезните свойства на хималайската сол

  • алкализация и възстановяване на солевия баланс
  • разреждане на кръвта
  • укрепване на кръвоносните съдове, подобряване на микроциркулацията,
  • нормализация на кръвното налягане
  • детоксикация и обновяване на клетките и тъканите
  • подобряване на клетъчното хранене и целия метаболизъм, вкл. по-добро     усвояване на лекарства повишаване на жизненоста и издържливоста
  • засилване на имунната система
  • подмладяване и разхубавяване

 

Жизнена напитка „Соле“  за здрав организъм

 

Жизнената напитка „ Соле” представлява 1% разтвор на Хималайска кристална сол. Трябва да се взима редовно по 1-2 чаши дневно. Наситеният солен разтвор е 26%. Приготвя се в стъклен съд, не се разбърква, покрива се отгоре за да не се напраши. Има неограничена трайност, като периодично може да се долива с вода (за да е наситен разтворът, на дъното трябва да има неразтворени кристали.) 
 

 

Соленият разтвор осигурява на организма природна енергия, която може да задържи до 24 ч. Може да неутрализира нарушеното рН, причина за множество симптоми на различни заболявания, което определя многостранното му приложение.
 

 

Една чаена лъжичка от наситения разтвор се поставя в една чаша чиста изворна вода (250 мл.). Приема се сутрин, половин час преди хранене (може 1-2 чаши дневно). Така усвояването, детоксикацията, енергизирането и другите му лечебни ефекти са най-силни.
 

 

Хималайска сол за промиване на синусите

 

Използвайте 1 % солен разтвор като разтворите 1 чаена лъжичка от 26% разтвор в чаша (около 250 мл) хладка вода. Тази концентрация се равнява на физиологичния разтвор и пречиства, без да дразни като морската вода и химическите течности. Ще ви е необходимо и Нети (уред за промиване на носа).
 

 

Наведете главата си над мивката и вкарайте в едната си ноздра чучура на Нети (уреда за промиване на носа) или може да ползвате и обикновен стъклен капкомер. Дръжте устата си затворена. Наклонете главата си леко напред и настрани. Разтворът ще потече през ноздрата нагоре към синусите и ще излезе през другата ноздра. 
 

 

Повторете тази процедура и от другата ноздра. Този 1%-тен разтвор е отличен и за гаргара при поява на инфекции на мукозните мембрани на носа, устата и гърлото. Също така е полезен и за промивки на устата за борба с язви в устата, възпаления на венците и за избелване на зъбите.
 

 

Инхалации с хималайска сол

 

Напълнете широк съд (тенджера или дълбок тиган) с 2 литра вода и дишайте докато тя се изпарява. Добавете 20 г. хималайска кристална сол и бъркайте докато се разтвори. Покрийте главата си с голяма кърпа, докато я държите над съда на разстояние достатъчно, за да не се изгорите. Дишайте дълбоко около 10 до 15 минути. За около 30 минути респираторната система обгражда замърсителите със слуз, след което ги изхвърля чрез кашляне. Повтаряйте процедурата няколко пъти дневно, колкото е необходимо.

 

 

Свързани статии:

Що е то сусамова сол и какви здравословни тайни крие?

Защо трябва да имате английска сол у дома?

За какво е полезна морската сол

 

Автор: zdravnitza.com

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Мама е дебела. Ще напълнея ли и аз? Не.

Мама е дебела. Ще напълнея ли и аз? Не.

Следваща статия
Здравните ползи от 5 празнични билки и подправки

Здравните ползи от 5 празнични билки и подправки

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар