Блог

Днес е най-инфарктният ден от началото на годината заради смяната на часовото време

Днес е най-инфарктният ден от началото на годината заради смяната на часовото време

Днес е най-инфарктният ден от началото на годината, предупреждават лекари. Преминаването към лятното часово време предизвиква проблеми със сърцето, констатират кардиолози пред в. Труд.

 

"Преместването на часовника с един час напред води до изостряне на оплакванията", предупреди по БНР психиатърът д-р Веселин Герев. лекарят цитира шведски проучвания, чиито данни посочват, че в първия понеделник след смяната на времето с 60% се увеличават хората, търсещи спешна помощ заради кардиологични проблеми. Това са аритмии, колебания на кръвното налягане, гръдна болка. Проверка по спешните центрове у нас е показала, че ръстът на подобни случаи у нас е 50%.

 

Случаите на сърдечни удари в деня след преместването на стрелките с един час напред на новия континент пък скачат с 25%, предаде АФП. Това твърди проучване на кардиолози от университета в Колорадо, Денвър. Изследването им е базирано на данни от болниците в Мичиган за последните четири години.

 

Тяхната статистика показва, че в понеделник (денят, в който се случват най-много инфаркти по принцип, както сочат предишни проучвания) се регистрират средно по 93 сърдечни удара. Но в понеделника след смяната на времето тези случаи скачат до 125. Оказало се още, че преместването на стрелките води до инфарктен пик само в понеделник. Във вторник случаите спадали до стандартните нива, на които се задържат и нататък.

 

Според експертите бумът на удари в първия ден от седмицата показва, че хората са изключително чувствителни на намаляването на продължителността на съня, дори и то да е само с един час.

 

“Означава и че хората, които са застрашени от сърдечни проблеми, са изложени на много по-голям риск след смяната на времето”, обяснява кардиологът Амнийт Сандху, един от ръководителите на екипа, провел изследването. Сандху посочва, че проучването трябва да се вземе предвид от лекарите от спешната помощ, които следва да се подготвят за пик на сърдечни проблеми през въпросните понеделници.

 

Проучването установило още, че проблеми се регистрират само при преместването на стрелките напред. А когато наесен върнем часовниците в реалното астрономическо време и хората имат възможност да спят с час повече, случаите на инфаркт намаляват. Спадът тогава се регистрира във вторник и е 21%. За да затвърдят изводите си, учените ще направят сравнение със статистиката в Хаваи и Аризона, където няма лятно часово време.

 

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
снимка: bangordailynews.com
Предишна статия
Наш учен спасява 14 000 недоносени бебета

Наш учен спасява 14000 недоносени бебета

Следваща статия
Какво е нужно да знаем за „ходенето по голямата нужда“?

Какво е нужно да знаем за ходенето по голямата нужда?

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар