Блог

Пет често срещани химикали в дома, които трябва да се избягват

Пет често срещани химикали в дома, които трябва да се избягват

Съвременният свят е пълен с токсини от околната среда. Смята се, че има над 80,000 токсични химикали, използвани редовно в САЩ. Има над 500 химикали, съхранявани в телата ни и средния индивид има тествани най-малко седем пестициди в урината си. За да поддържаме здравето си, е наложително да сведем до минимум излагането на колкото се може повече опасни химикали. За съжаление, много от тях ние пръскаме, втриваме и консумираме всеки божи ден.

 

Има хиляди химикали, намерени в ежедневните домакински и продукти за лична хигиена, които хората използват всеки ден. Тези химикали влияят на нашата неврология, ендокринна система (хормони), имунна система и нашите пътеки за детоксикация. Тези химикали се натрупват в нашата система в продължение на много години и променят нашата физиология и генетичната експресия.

 

Пет от многото видове химикали, които застрашават човешкия вид включват фталати, парабени, натриев лаурил сулфат, изкуствени оцветители и триклозан.

 

Фталати

 

Фталатите са група химикали, използвани в стотици продукти, които насърчават еластичността и мекотата на пластмасите. Общи фталати включват дибутил фталат (DBP), диметил фталат (DMP) и диетил фталат (DEP). Те са открити в лак за нокти, парфюми, лосиони, спрейове за коса и други различни парфюмни козметики. Също така е тревожно да се отбележи, че същите тези химикали, използвани в много козметични продукти, се откриват също във фолио, дървено обзавеждане, смазочни материали, инсектициди и почистващи препарати.

 

Наричани, „обръщащи пола,“ тези химикали карат мъжете да се феминизират. Фталатите също насърчават по-бързо достигане до пубертет, проблеми с плодовитостта,  дори и възможни вродени дефекти.

 

Парабени

 

Парабените се използват като консерванти в много козметични продукти, включително гримове, лосиони, продукти за бръснене, както и повечето продукти за грижа за кожата.

 

Изследванията са показали, че парабените могат да увеличат риска от рак – по специално рак на гърдата. Парабените се абсорбират чрез кожата и са били идентифицирани в проби на биопсия от тумори на гърдата. Този химикал също оказва негативно влияние върху репродуктивните функции в организма.

 

Натриев лаурил сулфат

 

Този химикал е пенообразуващо вещество, което се намира в повечето домакински шампоани, сапуни и пасти за зъби, в допълнение към други козметични продукти. Натриевият лаурил сулфат е известен като дразнител за очите и кожата. Той може също да се превръща в канцероген, когато се комбинира с други токсични химикали.

 

Изкуствени оцветители

 

Вредни химикали, които се използват за синтез на изкуствени оцветители могат да имат FD&C или D&C на етикетите, последвани от номер. Те са „извлечени от петролни или каменовъглени източници на катран.“

 

Съставките, използвани за създаването на тези химикали, които произвеждат изкуствени оцветители, се считат за токсични и канцерогенни, и дори могат да допринесат за хиперкинетично разстройство с нарушение на вниманието (ADHD).

 

Триклозан

 

Стойте също настрана от продукти, съдържащи химическата съставка, триклозан. Този химикал се среща често в антибактериални сапуни, пасти за зъби и дезодоранти. Неговата цел е да ограничи развитието на бактерии в продуктите.

 

Този химикал се класифицира като пестицид! Не само, че допринася за сърдечно-съдови заболявания и сърдечна недостатъчност, но също така може да се отрази негативно върху хормоните.

 

Триклозанът може да засегне хормоналните системи на организма – особено тиреоидните хормони, които регулират метаболизма – и може да наруши нормалното развитие на гърдата. Широкото използване на триклозан също може да допринесе за бактериалната резистентност към антимикробни агенти.

 

 

Свързани статии:

Три изкуствени химикали, които ни карат да затлъстяваме

Всеки, който страда от влошаване на здравето трябва да направи тези три неща

Топ 5 безопасни алтернативи на традиционните почистващи препарати

 

Автор: biopogled.com
 

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Кои храни са най-подходящи, когато работим за бебе?

Кои храни са най-подходящи, когато работим за бебе?

Следваща статия
Пригответе си лечебен микс от чесън и мед

Пригответе си лечебен микс от чесън и мед

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар