Поддържането на чисто домакинство е важна част от притежаването на жилище, но когато химикалите, които използвате, за да почистите плотове и тоалетни навредят на телата ни и околната среда, трябва да се замислите дали си струва. Докато почистват дома си, повечето хора не вземат под внимание опасните коктейли от химикали, намерени в препаратите за почистване. Според Асоциацията на органичните потребителите, през 2010 г. около 10% от всички докладвани случаи на токсични натравяния в контролните центрове на US са от домакински почистващи продукти. Адвоктът Бил Черно заявява, „има много случаи от моята практика, когато почистващи средства, които са били етикетирани като безопасни, са имали сериозни последици за здравето, особено за деца.“ Чрез маркетинг и навик тези продукти се разглеждат като единствения път към една наистина чиста къща, но това не е така. Съществува голямо разнообразие от природни (или поне по-естествени) почистващи разтвори, които могат да бъдат направени с други съставки, които би трябва да имате в кухнята си. Не само, че са безопасни за вас и околната среда, но те са също така са и евтини. Ето най-важните 5 безопасни алтернативи на традиционните почистващи препарати:
1. Сода за хляб, известна още като натриев бикарбонат, е може би най-универсалният почистващ продукт, който вече имате в дома си. Добре е да имате една кутия сода за хляб в хладилника си, защото тя действа като дезодорант чрез абсорбиране на нежеланите миризми. Изхвърлете силните препарати и просто поръсете сода за хляб. Тя е също така ефективна за полиране на алуминий, хром, порцелан, сребро и неръждаема стомана.
2. Бял оцет – той е естествен дезинфектант и дезодорант. За да го използвате смесете 1 част оцет и 1 част вода и с помощта на спрей бутилка го прилагайте към повърхности по ваш избор. Той е особено ефективен при почистване на мазнини и премахване на мухъл от душове и кухненски повърхности.
3. Лимоновият сок е най-добрата съставка за домашно почистване – той е естествен дезинфектант и подходящ за отстраняване на петна. За бърза дезинфекция, нарежете един лимон наполовина и разтрийте всяка повърхност от дъски за рязане до медни съдове и обилно изплакнете с топла вода. За да се справите с упорити петна направете паста от сода за хляб и малко лимонов сок, която може да се използва за разтваряне на натрупвания от сапун, а дори и мухъл. За максимална ефективност, оставете сместа да седи в продължение на 10 минути, преди да измиете с влажна кърпа.
4. Боракс, също известен като натриев борат, е естествено минерално съединение, което при смесване с гореща вода създава основен разтвор. Боракс инхибира процеса на метаболизма на бактериите и дори може да се използва като по-безопасен репелент. Подобно на много от останалите съставки в този списък, боракс може да се използва по най-различни начини. 2 супени лъжици боракс, комбинирани с 3,8 литра топла вода ви дава лек, но ефективен почистващ разтвор за плочки и винил.
5. Паста за зъби – може да се прилага върху надраскани уреди с акрилно покритие, и чрез търкане се намалят драскотините. Тъй като пастата за зъби е мек абразив с антибактериални свойства, тя е идеална за полиране на хромирани тела, сребърни прибори, а дори и клавиши на пиано. Повечето пасти за зъби ще работят, но не забравяйте да стоите настрана от видове, които са за избелване на зъбите.
Свързани статии:
3 начина за детокс на вашия дом
Всичко, което знаете за вашата хигиена, е грешно
5 растения за естествено пречистване на въздуха у дома
Автор: biopogled.com
Коментари