Блог

Проф. Николай Цанков: кожата ни удържа на слънцето около 40 години

Проф. Николай Цанков: кожата ни удържа на слънцето около 40 години

Проф. Николай Цанков, председател на Българското дерматологично дружество, работи в столичната болница "Токуда" дава съвети за кожата пред в. Труд:

 

Кожата на човек може да поема слънчевите лъчи до определен минимум. Обикновено това се случва дкъм 40-ата година от живота на човека. След това, ако не се предпазва, започват да се появяват пигментни петна, които могат да са опасни, тъй като някои от тях носят риск от рак. Спасението е просто – слънцезащитни кремове, които трябва да се нанасят още у дома, преди човек да е отишъл на плаж или на басейн. А след това да се полага нов слой от продукта на всеки два часа, както и след излизане от водата. Това, че сте с фотопротекция обаче, не означава, че може да удължите престоя под слънцето до припадък. Най-важното е да не се излагате под лъчите му между 12 и 15 ч.

 

За съжаление слънцето днес, през 2014 г., не е такова, каквото е било по времето на нашите дядовци или родители. Причината за това е индустриализацията, която води до силно натрупване на токсични газове в атмосферата и най-вече на съдържащите хлор. А те "отвориха" опасните озонови дупки. Най-голямата от тях се намира над Антарктика и е с площ от около 16 млн. кв. км, т.е. три пъти по-голяма от територията на САЩ.

 

Озоновият слой е изключително важен, защото допуска само от 1 до 3% от лъчите от ултравиолетовия спектър. 98 на сто от ултравиолетовата радиация, достигаща земята, е част от т.нар. ултравиолетови А лъчи. Опасните за човека са В лъчите, тъй като са натоварени с много енергия. Има и вид С, но те почти не достигат до нас.

 

Нищо не състарява кожата така, както прекомерното слънчево облъчване. То може да причини кожен рак, който бива: базоцелуларен (открит навреме може да се излекува напълно, тъй като много рядко метастазира) и спиноцелуларен карцином, при който измененията на кожата са по-релефни, а в някои случаи води до местастази в лимфните възли. Но пак, ако е диагностициран навреме е лечим.

 

Най-опасният тумор в човешката патология е меланома малигнум. Ако той се установи рано - това означава, ако т.нар. диспластична бенка се огледа и отстрани навреме, може да се предотврати появата на опасния тумор. По тази причина прегледът при дерматолог е много важен и той се препоръчва от специалистите от цял свят. В късните стадии обаче туморът метастазира в белите дробове и мозъка. За съжаление въпреки големите успехи напоследък, лечението е много трудно.

 

Кожата има и памет - тя запомня всички слънчеви изгаряния от най-ранно детство. Затова казваме, че е опасно 3-4-годишни мъници да се оставят без контрол под жарките лъчи, защото се създава риск за развитие от рак на кожата. По тази причина водещата цел на дерматолозите е да извършват профилактика на пигментните петна, или както хората ги наричат бенки. Така веднага ще се установи, ако някои от тях имат дегенерация в посока на пигментен тумор. Добрата новина е, че кожата се изследва лесно - с обикновено око, с лупа или с популярния дерматоскоп.

 

А как е при солариумите? При излагането в тях може да се получат значителни увреждания. Неслучайно се появи терминът тенорексия - пристрастеност към слънчевия загар, особено в страни като Англия. Но след време манията се заплаща с хиперпигментни петна или с развитие на рак. В САЩ например, преди да влезеш в солариума, подписваш информирано съгласие, че си запознат с рисковете.

 

Още:

3 нови открития за здравето, които наистина ще ви учудят

Мястото на пъпките по лицето издава други болести

Храни, които карат рака да „гладува”

 

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Д-р Гайдурков за натуралната хигиена и кои заболявания лекува – заболявания на панкреаса, белите дробове, бъбреците (втора част)

Д-р Гайдурков за натуралната хигиена и кои заболявания лекува – заболявания на панкреаса, белите дробове, бъбреците (втора част)

Следваща статия
Майки настояват за законодателни промени, свързани с донорството на генетичен материал

Майки настояват за законодателни промени, свързани с донорството на генетичен материал

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар