След случая с деветгодишната Симона, която навлиза преждевременно в пубертета, заради консумацията на пилешко месо, съдържащо хормони, както смята майка й, въпросът "Възможно ли е това?" остана отворен. Тази сутрин в ефирана Нова тв отговори дадоха както специалисти, така и отново майка на потърпевшо дете.
„Хормони се влагат във всички животни", обясни птицевъдът Благо Джиев, но посочи, че този проблем не идва от България. „Тези порочни технологии, тази индустрия от години се прилага в Европа, а 80% от вноса е от страни от ЕС. Но това никой не го коментира", каза той и добави, че във вносното месо масово се слагат хормони.
„На 10-месечна възраст напипах бучка в дясната гърдичка на дъщеря ми. Впоследствие се разбра, че това е от храната, която яде. Любимото й пюре беше пилешко със зеленчуци", разказа пък Анна Жукивская, майка на две деца. Лекарите я посъветвали да спре това пюре, тъй като проблемът най-вероятно е хормонален. „Спряхме пилешкото, а след това взимахме месо от една баба", добави още майката. Детето се оправило в рамките на шест месеца.
„Не сме спряли да ядем пилешко месо, просто не купуваме от магазина и засега няма проблем", каза Анна Жукивская.
„Никой не може да докаже по какъв начин хормоните в човешкото тяло се раздвижват до такава степен, че момиченце на 8 години да има менструален цикъл и вторично полови белези", сподели проф. Донка Байкова, зам.-председател на Българското дружество по хранене и диететика.
По думите й източникът на този проблем не може да бъде открит. „То и на това се разчита", смята проф. Байкова и добави, че тя е убедена, че в част от млякото, което консумираме също има женски полови хормони.
„Има сериозен риск за живота на младите хора", категорична беше тя. /КРОСС/
Коментари