Всеки един от нас познава домата, но едва ли всеки знае, че той всъщност е плод от семейството на беладоната. Зависи от кой сорт е, доматът се разграничава по вкус, форма, цвят и размер. Ацтеките откриват домата, като го назовават с името „туматле”. През XVI век в Европа идва чрез испанците, където той доста време е употребяван като украшение заради яркочервените му плодове и заедно с това е бил мислен за отровно растение.
Днес доматът има многобройни имена, които са отражение на неговата високо ценена стойност. Помодоре – което се превежда като „златна ябълка“, е наименованието му в Италия, а в Австрия му придават райски качества и наричат парадайзер.
Зелените части на домата съдържат соланин, затова е желателно да се премахват. Доматите са перфектно средство за подпомагане на организма. Също така трябва да знаем, че един домат има в състава си витамини А, B1, B2, B3, B6, C, K и E и голямо количество минерали, включително калий, фосфор, калций, хлор, сяра, магнезий, цинк, йод, кобалт, манган, натрий, желязо, мед, хром, никел и флуор и много органични киселини като ябълчна и лимонена киселина, които характеризират специфичния му вкус.
Доматът е мощен източник на антиоксиданти
Заради високото си притежание на антиоксиданти, органични киселини и други важни хранителни вещества, доматът е истински балсам за здравето. При мъжете доматите показват по-специални лечебни свойства. Диетолозите горещо препоръчват на мъжете да хапват домати най-малко веднъж седмично, защото ликопенът в тях спомага за здравето на простатата.
Ликопенът понижава риска от развиване на девет вида рак, понижава холестерола, намалява риска от сърдечно-съдови заболявания и спомага за зрителната острота. За хората, които имат ниска кръвна захар, доматите са перфектно средство за подобряване на общото състояние. При нива на ниска кръвна захар, най-честият симптом е умората. Както се вижда, доматите имат възможност да възстановят тяхната сила.
В Сендай, Япония лекарите от университета “Тоhoku”, поясняват, че пресният доматен сок е високо ефективен в увеличване нивата на гликогена. 50% от сухото вещество в доматите притежава различни естествени захари. Зрелите домати са изключително богати на глюкоза и частично на фруктоза. За запалените спортуващи е важно да използват смлени на прах доматени семчици, които са перфектна добавка на протеин. Доказано е, че доматеният белтък е приблизително еднакъв с този на слънчогледа и соята.
Доматите нормализират нивата на ниската кръвна захар
Руските медици предписват домати в хранителните режими на работещите във фабриките, за да прочистят организмите си от отровните химически вещества в заобикалящата ги среда. Първата и най-важна причина за тяхното решение се основава на много важните елементи – сяра и хлор, които действат прочистващо на организма от натрупаните токсини.
Естественото съдържанието на хлор в доматите спомага да се стимулира черния дроб във функцията си на филтър на тялото, който унищожава токсичните отпадъци от системата. Сярата се явява като защита на черният дроб от цироза.
Поредица клинични изследвания поясняват, че свежият доматен сок е способен реално да помогне черният дроб да възстанови или репродуцира част от самия себе си, ако останалата част от него се е увредила или е хирургически премахната. Така че доматът умее да предоставя здраве и добро състояние на един от най-важните човешки органи.
Един домат на ден е достатъчен да пази черния дроб в правилно и здравословно състояние.
Много високото съдържание на фосфор и калий в червения сок на домата спомага за намаляване на признаците на стрес и умора, както и за смекчаване на мускулни крампи и спазми.
Доматите съдържат ликопен, който пази от рак
Не приготвяйте доматите в алуминиеви съдове, защото киселината в съдържанието им взаимодейства с метала и това може да доведе до натравяне с алуминий. Неузрелите домати притежават в състава си токсичното вещество соланин, което също така може да доведе до стомашно-чревни нарушения (гадене, диария,повръщане, стомашни спазми), както и неврологични симптоми (виене на свят, главоболие). Поради тази причина доматите задължително трябва да се консумират, когато са нацяло узрели и не съдържат вече соланин.
Най-правилният начин да консумирате доматите е като отстраните кожицата им, защото тя е трудно смилаема, да ги превърнете в пюре или да изцедите сока от тях, защото чрез този метод се освобождава ликопена, които е така полезен и нужен за организма. Ако добавите и зехтин към доматения сок, това ще спомогне за по-доброто усвояване на антиоксиданта ликопен.
Свързани статии:
Храни, които карат рака да „гладува”
Доматите пазят от рак и от UV радиация
Автор: agronovinite.com
Коментари