Когато бебето се ражда, то е свързано с майка си с пъпната връв, която обикновенно се реже до 15-20 секунди, при най-голямо бавене - до няколко минути. Оказва се, че за здравето на бебето има значение в кой момент става това.
Ново проучване на университета в Гранада стига до извода, че изчакване около 2 минути може да гарантира по-добро съдържание на желязо в кръвта до 6-ия месец от живота на детето. Изследването, в което се включват и лекари от испанска болница, е публикувано в официалния журнал на Американската академия по педиатрия.
През последните няколко десетилетия времето между раждането и срязването на пъпната връв се е намалило радикално. Сега прекъсването на връзкате между двата организма е първото нещо, което се прави след раждането - средно в първите 60 секунди. А в петдесетте години на миналия век е ставало между 3-ата и 5-ата минута.
Световната здравна организация също влиза в ролята на адвокат за т.нар. късно прекъсване на пъпната връв, но препоръчва да се прави между първата и третата минута. Аргументира се, че това време позволява по-добър приток на кръв към бебето и снабдяване с повече желязо - гаранция срещу дефицит на важния елемент чак до 6-ия месец и добро кръвообращение. Това пък предоставя повече кислород на клетките и съответно им осигураява по-добра защита от възпалителни процеси.
Експерти на световната организация препоръчват пъпната връв да не се реже преди първата минута, освен ако няма медицински основания да се бърза.
Свързани статии:
Разширяват държавната банка за стволови клетки
Д-р Виктор Новачков: Секциото е удобно за лекаря, но 10 пъти по-опасно за жената
Автор: 24chasa.bg
Коментари