Международният ден на тиреоидните заболявания отмина наскоро и ендокринолози използваха случая, за да посъветват всички бременни жени да се изследват за заболявания на щитовидната жлеза. Тези заболявания понякога носят сериозен риск за здравето и на майката, и на детето, а изследванията за тях не се включват в профилактичния пакет при бременни съобщава БНТ.
До дни Айше ще стане за втори път майка. Но това е първата й среща с ендокринолог. Насочили я за преглед покрай други проблеми.
Айше Метушева – Ами аз поне не съм била толкова осведомена за това и не съм го знаела.
- Но ходите редовно на консултации?
Айше – Да, да, да.
Ехографът при Айше не открива проблем. Но често именно по време на бременност излизат наяве скрити до тогава симптоми на тиреоидно заболяване при жената.
Доц. Русинка Ковачева - клиника по тиреоидни и метаболитни заболявания, УСБАЛЕ: “Обикновено поради повишените изисквания към нея по време на бременността може да се изяви именно в хода на бременността и да даде отражение върху плода”.
А до петия месец, тиреоидните хормони имат водеща роля в развитието на бебето. Въпреки сериозния риск, обаче, бременните не се насочват за изследване. Добре информирана, Невена е тук по своя инициатива. Но тя е по-скоро изключение сред жените, които среща на женските консултации.
Невена Чакърова: “Изследват се тези, които имат проблем със забременяването, но тези които не, нямат представа ,че това изследване е важно”.
Доц. Русинка Ковачева: “Когато сме правили проучване, обикновено при тези жени намираме често пъти тиреоидна патология, възли щитовидната жлеза, автоимунен тиреодит и дори отклонение на нивото на тиероидните хормони”.
Подобни нарушения се откриват при 12 процента от бременните. Изключително значима причина да се въведе задължителен скрининг на щитовидната жлеза.
Още:
Храни, които карат рака да „гладува”
Как да привлечем позитивна енергия в живота си
3 практични начина да подобрите зрението си
Коментари