Всички статии / билка
Според опитните билкари белия равнец е билката за жени, а жълтия - за мъже. В България може да се намерят 19 вида от тази билка - скален, четинолистен, жълт, сбитовлакнест, хълмов, коренищен, плътен, едролистен, езичолистен, бял, благороден, панонски, нишколистен.
Босилек (Ocimum sanctum), по-известен като Тулси, се смята за най-свещената билка в Индия. Тази билка притежава потенциални болестно-защитни свойства. Поради тази причина, почти всички индийски домакинства отглеждат Тулси в градината си, така че листата на растението могат да се използват за предотвратяване и лечение на болести, включително рак.
Има едно стайно декоративно растение, което е и лековита билка с редица полезни свойства. Малко са хора, които знаят, че освен декоративната му стойност в стъблото и листата на растението се крият невероятни свойства – да лекува редица заболявания, които съвременната фармацевтична, медицинската наука и практика понякога се оказват безсилни да преборят. Това растение се нарича кализия.
Една от най-полезните подправки и билки е дъхавият босилек. Неслучайно го наричат царската билка, защото има доста обширно здравословно влияние върху организма на човека.
Сигурно не ви е известно, че ароматът на розмарин е полезен за здравето и подобрява паметта между 60 и 75 процента. Още Шекспир описва чудодейните свойства на маслото от това растение в пиесата „Хамлет“ в реплика на Офелия, която казва, че розмаринът помага на спомените – както за молитва, така и за любов.
Билката френски естрагон позната още като жълт дракон е много популярна подправка използвана като овкусител, особено в средиземноморските кухни. Това ароматно многогодишно тревисто растение е богато на фитонутриенти, както и антиоксиданти, които помагат за добро здраве и профилактика на болестите.
Повечето хора знаят за антимикробните свойства на чесъна. Една здравословна диета, която е богата на пресен чесън е най-добрата защита срещу гъбични, бактериални, вирусни и паразитни инфекции. Чесънът може да се използва локално за лечение на вагинални гъбични инфекции и атлетичен крак.
Дяволският нокът е много мощна билка. Събиран и получаван чрез търсене на диви растения, древните африкански лечители са използвали корена за голям брой употреби.